Haraszti-Tatár Kata vagyok, ökopszichológiai szemléletben dolgozó tanácsadó szakpszichológus, képzésben lévő pár- és családterapeuta.
Gyermekkorom óta meghatározó volt számomra a természetbe ágyazottság: a dunántúli kisfalu, ahonnan származom, az ottani tó, az erdő, édesanyám kertje, a növények iránti odaadása, az állataink, a sátortáborok, később középiskolás éveim során a Balaton… Mégis az utóbbi évek során, az ökológiai válság kapcsán megélt nehéz érzéseimen keresztül jutottam el oda, hogy mély figyelmet szentelek a természet-kapcsolatomnak.
Erőt merítek belőle, támogatást kapok tőle mind a saját személyes életemben, mind a munkámban. Olyan számomra, mint egy jó barát. A konzultációk során a hozott kérdések körbejárása mellett ezt az erőforrást szeretném megmutatni a hozzám fordulóknak is.
Pszichológusi, segítői munkámban elsősorban a kapcsolat a hangsúlyos. A kapcsolódás önmagunkhoz, saját magunk ismerete, elfogadása, a magunkkal való együttérzés, ami kiindulópontja lehet a másokhoz és a környezetünkhöz való kapcsolódásnak.
A rendszerszemlélet keretében dolgozom, mely szerint az egyén és a problémája elválaszthatatlan az őt körülvevő világtól. Szűken értelmezve ez a család, a közeli barátok, munkatársak, de kiterjesztve ezt gondolhatunk a felmenőinkre, a családi származásunkra, a transzgenerációs hatásokra, sőt még egyet tovább lépve, a minket körülvevő épített és természeti környezetre is. Létünk természetbe ágyazott, a környező világ hat ránk, és mi visszahatunk rá.
A lelki munka során fontosnak tartom a külső és belső erőforrások feltérképezését, és megtanulni azok megfelelő használatát. Manapság nem csak a természeti környezet erőforrásainak túlhasználata jellemző, hanem a saját személyes erőforrásainkkal is hajlamosak vagyunk visszaélni. A túlfeszítés nem fenntartható állapot, a lélekben ugyanúgy van ez, mint az izmok esetében, kell a lazítás, elengedés is. Jó, ha tudunk egyensúlyt találni a szerepeink között, priorizálni a feladatainkat, ha el tudjuk sajátítani az öngondoskodás képességét, túlhajtott életünkből visszalépni az életszerűség irányába.
A konzultációk keretében egyenrangú kapcsolat kialakítására törekszem. Hiszem, hogy mindenki a saját életének, aktuális helyzetének a szakértője, és én szívesen kísérem abban a folyamatban, amíg ő is megtapasztalja és elhiszi ezt önmagáról. Mindezt egy biztonságos, elfogadó, barátságos légkörben.
Használok relaxációs, testtudatosító technikákat, művészeti eszközöket, valamint előszeretettel hívom segítségül a természet erejét. A természeti környezet helyet adhat a konzultációknak, eszköze lehet a vele való kapcsolat elmélyítésének, a probléma körbe járásának, vagy akár a klímaszorongással való megküzdésben is segíthet. Az ökopszichológia elvei is áthatják szemléletemet. A természettel való kapcsolatunk újragondolása, átalakítása hozzájárul a saját személyes jóllétünkhöz, de kulcsa lehet az egymáshoz való viszonyunk és a körülöttünk lévő világ megváltoztatásának is.
Jelenleg főleg sétáló konzultációk keretében dolgozom, melyekre elsősorban Pátyon és környékén, valamint esetenként Budapesten a Szépjuhászné magasságában van lehetőség. A kinti munkát kiegészíthetik online konzultációs alkalmak.
Bejelentkezés: haraszti.tatar.kata@gmail.com, 0670374779
Pingback: Ökopszichológiai szemléletű tanácsadásban képződött pszichológusok