Természetkapcsolat-facilitátor képzés (120 + 35 óra, négy modul) – 2022–2023

Posted by under Képzés

Képzésünkről a 2021. februári National Geographic is interjút készített, akárcsak korábban részvételi sétáinkról a NG melléklete, a Traveler.

Itt olvashatsz az előző képzéseinken végzett természetkapcsolat-facilitátorokról illetve a résztvevői visszajelzésekről.

Mit csinál egy természetkapcsolat-facilitátor?

Olyan ökopszichológiai szemléletű egyéni és csoportos foglalkozásokat tart, amelyek célja a résztvevők természettel való, tudásra és élményre épülő, kölcsönösségen alapuló kapcsolatának fejlesztése. Az élethosszig tartó tanulás jegyében, a környezeti nevelés e sajátos, ökopszichológiai szemléletre épülő formája elsősorban a felnőtt célcsoportot célozza meg (de nem kizárólag).

A természetkapcsolat-facilitátor különböző természeti élőhelyeken (erdőkben, vizes élőhelyeken), valamint emberi települések zöld övezeteiben tart természetkapcsolatot facilitáló programokat egyének és csoportok számára. Tevékenységét a természet és az emberek iránti kölcsönös tisztelet határozza meg, munkáját önállóan vagy természetvédelmi szervezetekkel együttműködve végzi.


Képzésünk Neked szól, ha

  • – kedvet érzel természetkapcsolat programok vezetéséhez;
  • – csoportokat, túrákat vezetsz és bővítenéd ismereteidet, eszköztáradat;
  • – csoportokkal dolgozva szeretnéd az emberek természethez való kapcsolódását támogatni, illetve a természettel való viszonyukat javítani;
  • – az ökopszichológia válaszokat nyújt számodra;
  • – szemléleted átalakulóban van, és másokat is hozzásegítenél a változáshoz;
  • – nyitott vagy arra a személyes változásra, amelyet a képzés elindít benned.
Egy résztvevőnk szerint:
“…nem csak azok válhatnak természetkapcsolat-facilitátorrá, akik munkájukban valamilyen oktató, nevelő, vezető szerepet töltenek be, hanem egy bizonyos értelemben véve minden szülő és nagyszülő a saját gyerekeinek, unokáinak legelső természetkapcsolat-facilitátora, akik pedig nem szülők, ők más családtagjaiknak, barátaiknak, munkatársaiknak jelenthetnek kapcsolódási lehetőséget a bennünk és körülöttünk élő természet egységével.”

A jelentkezés feltétele:

Érettségi végzettség, illetve középszintű biológia érettségi vagy azzal megegyező szintű  tudás (a növénytan, állattan és ökológia területein). Előnyt jelenthet a csoportvezetési tapasztalat.

Amennyiben nem rendelkezel biológia érettségivel, megszerezheted a szükséges tudást online képzésünkön.


A képzés tartalma és struktúrája:

A képzés 120 tanórából és 35 óra szupervízióból áll (5 óra egyéni és 30 óra csoportos szupervízió). A 120 órás képzési időszakra az első év márciustól novemberig tartó időszakában kerül sor, míg a 35 órás szupervíziós szakaszra a következő évben. A tanúsítványt a szupervíziós szakasz elvégzése után állítjuk ki!

1. Első képzési szakasz (120 tanóra)

A 120 tanórás képzés négy modulja: Ökológiai, Biológiai, Ökopszichológiai és Csoportvezetési alapismeretek. A résztvevők elméleti és gyakorlati képzése párhuzamosan folyik.

Havi egy hétvégén találkozunk, 8 hónapon keresztül. Szombati és vasárnapokon 9:30-12:00 között tanteremben foglalkozunk az elméleti háttérrel, majd 13:30-17:00 között szabadtéri gyakorlatot folytatunk. Ez a kombináció egyszerre támogatja az új ismeretek, nézőpontok integrálását, és az élményszerzést.

Az elfogadott hiányzás: a tanórák legfeljebb 12%-a, azaz maximum 15 tanóra.

2. Szupervíziós szakasz (30 + 5 óra)

Az első képzési szakasz elvégzését  követően a résztvevők természetkapcsolat-facilitátor jelöltként egyéni szupervízió mellett vezetik az első 5 órát, és további 30 óra csoportos szupervízióban vesznek részt a 120 tanórán felül.

A csoportos szupervíziókat online tartjuk, az egyéni szupervíziókra a résztvevő által választott helyszínen kerül sor.


Az egyes modulok vezető oktatói:

Dr. Oborny Beáta ökológus kutató, az ELTE Biológiai Intézetének oktatója

Molnos Zselyke biológus, pszichológus, az Ökopszichológiai Intézet társalapítója

Donáth Attila, szupervizor, coach, az Ökopszichológiai Intézet társalapítója


A képzés helyszíne:

Az elméleti blokkok helyszíne a Széll Kálmán téren van, viszonylag közel a Budai hegységben tartott terepgyakorlati helyszínhez.

Az első képzési szakasz időpontjai:

2022. március 5–6
2022. április 2–3
2022. május 7–8
2022. május 28–29
2022. július 2–3
2022. szeptember 3–4
2022. október 1–2
2022. november 5–6

A képzés díja:

1. Első képzési szakasz (120 tanóra)

Jelentkezéskor csak az első képzési szakasz díját kell befizetni, amely a választott konstrukció függvényében alakul: 

  1. A 120 tanóra egy összegben, 2022. február 20-ig történő befizetése esetén 34 800,- Ft/hétvége, összesen 278 400,-Ft.
  2. A 120 tanóra két összegben történő befizetése esetén (2022. február 20-ig, és június 31-ig) 38 500 Ft/hétvége, összesen 308 000,-Ft.
  3. A 120 tanóra havi befizetéssel (minden képzési alkalom előtt) 41 500,- Ft/hétvége, összesen 332 000,-Ft.

Kedvezmény: Minden általad érkezett és a jelentkezését véglegesítő résztvevő után 10% kedvezményt biztosítunk a részvételi díjból.

A részvételi díj a tanórák mellett tartalmazza az Ökopszichológia-alapkönyvet is.  A végzett természetkapcsolat-facilitátorok 10% kedvezménnyel jelentkezhetnek az  Ökopszichológiai Intézet által önállóan szervezett további képzésekre és fejlesztésekre (pl. zöld önismeret).

2. Szupervíziós szakasz (30 + 5 óra)

A szupervíziós szakasz óradíjai: egyéni szupervízió 8000,-Ft/óra (plusz esetleges útiköltség, amennyiben nem Budapesten kerül rá sor), csoportos szupervízió 2000,- Ft/fő/óra. A szupervíziós szakasz részvételi díjainak befizetése annak igénybevételével párhuzamosan történik.


A jelentkezés menete:

Az előregisztrációs lap kitöltésével tudod jelezni a részvételi szándékodat 2022. FEBRUÁR 7-ig (ha kérdeznél, itt megteheted: info@ecopsychology.hu).

A beérkezett előregisztrációkra válaszolunk, majd sor kerül egy online interjúra. Ezt követően elküldjük az új felnőttképzési szabályozás alapján kitöltendő további dokumentumokat, illetve a befizetéssel kapcsolatos tudnivalókat.

A képzésen a helyedet a kitöltött, aláírt dokumentumok visszaküldésével, illetve 41 500, -Ft regisztrációs díj megfizetésével tudod biztosítani FEBRUÁR 20-ig. (Amennyiben a teljes összeg befizetését választod, nincs szükség külön regisztrációs díjra.)

A regisztrációs díj vissza nem térítendő összeg, amelyet az utolsó képzési alkalom díjából vonunk le.


További információ:

A honlapon, és a képzés Facebook eseményénél folyamatosan tesszük közzé a kapcsolódó híreket. Kérdéseidre természetesen örömmel válaszolunk e-mailben is (info@ecopsychology.hu).

Képzésünket a hatályos Felnőttképzési törvénnyel összhangban indítjuk. Felnőttképzési nyilvántartási számunk: B/2020/000007. A képzéssel kapcsolatos felnőttképzési dokumentumok: általános képzői adatkezelési tájékoztatásáltalános képzői adatszolgáltatási tájékoztatóképzési tájékoztató.

Az Általános Szerződési Feltételeket itt találod (amelyre a jelentkezők számára e-mailben elküldött felnőttképzési szerződés is hivatkozik).


Itt olvashatsz az előző 120 órás képzéseken végzett természetkapcsolat-facilitátorokról illetve a résztvevői visszajelzésekről.