Természetkapcsolat-facilitátoraink bemutatkoznak: Szabó Béla

Szabó Béla vagyok, nyomdász, természetkapcsolat-facilitátor és bronzjelvényes gyalogos túravezető. A természethez az általános iskolai éveim első felében kerültem közel amikor osztálykirándulásokon vettem részt. Ilyenkor mindig el tudtam engedni magam, még ha ijedtséget okoztam is a velünk tartó felnőtteknek. Az Alföldön születtem és annyira elbűvölt az a világ, amerre éppen jártunk, hogy rendszeresen túl közel mentem a keskeny ösvények pereméhez. Így figyelmetlen voltam és orra buktam, vagy éppen elkapott valaki egy zuhanás előtt. Az ilyen esetek után nagyon féltettek, így egyedül nem engedtek felfedező utakra. 

Egyetemi éveim alatt Szegeden mérnök informatikus szakon közelebbről megismerkedtem a csillagászattal és egy kicsit a szerves kémiával, majd rájöttem, ez nem az én világom és Óbudán a BME jogutódján Könnyűipari mérnökszakra jelentkeztem. Itt  kezdtem egyedül járni kirándulni, újrafelfedezve Magyarország számos tájegységét. Már munka mellett tanulva találtam rá egy budapesti csapatra, akikhez társultam és közösen túrákat szerveztem velük. 

Az első túravezetésem előtt is az az érzés járt bennem, hogy a körülöttünk lévő természetet másnak is be kell mutatnom, és nem csak egy szép háttérként kezelni ahova jó kimozdulni és egy jót szelfizni. Egy alkalommal szegedi csapatnak mutattam be Szeged közeli lúdvárat, mely Magyarország legmélyebb pontja és csodálkoztam, hogy megcsodálták azt, ami mindig ott volt mellettük egy karnyújtásnyira.

A túráimat nyílt alkalmaknak hirdettem meg mindig, így sok emberrel ismerkedtem meg. A túráim között alkalmanként éjszakaik is voltak, vagy egy-egy csillagászati eseményre is hoztam létre túrát.

A természetben járva több olyan dologra lettem figyelmes, amit nem tudtam hová tenni. Nagyon sok fakivágás és nagy felszántott homokos területek alakultak ki ott, ahol több évvel korábban még fák, cserjék voltak. Ezt szerettem volna ellensúlyozni fák ültetésével. Amint lett rá lehetőség, elültettem életem első fáját, aminek csak azt a feladatot adtam, hogy nőjön nagyra és sok madárnak adjon pihenő és táplálkozó helyet. Sajnos ezt a fát valaki félbetörte. Segítséget kértem és kaptam is. Majd akik segítettek benne, azokhoz csatlakoztam és még néhány 100 fát elültettem velük közösen a következő 4-5 évben.

Mindeközben 2019-ben túravezetői vizsgát tettem, mellyel éjszakai túravezetési ismeretanyagot is kaptam GPS-es és papírtérképes tájékozódási képességem fejlesztése mellé. 2016 márciusa és 2022 októbere között több mint 100 hosszabb, rövidebb túrát vezettem. Magyarország természeti értékeinek nagyobb részét 2024 júliusára bejártam és hivatalosan is Kékkör teljesítő lettem. Azaz bejártam az Országos Kéktúra, az Alföldi Kéktúra és a Rockenbauer Pál Dél-Dunántúli Kéktúra nyomvonalát és környékét.

Az Ökopszichológia Intézettel és a természet kapcsolat-facilitátor képzéssel, amikor találkoztam, úgy éreztem, ezt kerestem mindig, mintha megszólított volna. A képzés során olyan tudást, ismereteket és eszköztárat kaptam, amivel a mások természethez való kapcsolódását, valamint szemléletváltását is támogatni tudom.

Barangolásaimat, azaz sétáimat és túráimat országszerte tartom. Szombathely – Zalaegerszeg – Győr – Esztergom – Salgótarján – Aggtelek – Sárospatak – Kisvárda – Debrecen – Gyula – Szeged – Villány – Nagykanizsa által határolt területen.