2018. februárjától június végéig tartott az intenzív, hét filmvetítést magába foglaló I. Ökopszichológiai filmklub sorozatunk.
A filmklub célja az ökopszichológia és a filmes kultúra közötti szinergiák kihasználása volt, valamint a filmesztétika és az ökopszichológia szemléletmódjainak megismertetése a tágabb közönséggel.
Az ökopszichológia tudománya az ökológia és pszichológia tudományaira alapozó, mindazonáltal azok határain túlnyúló, interdiszciplináris tudományterület. Az ökopszichológia azt vizsgálja, hogy az egyén jólléte és a tágabb rendszerek (család, város, munkahely, élettér) jólléte milyen kapcsolatban van egymással. Olyan területekre nyílik új perspektíva, mint a környezetvédelem, környezeti nevelés, pszichoterápia, mentálhigiéné, egyéni felelősségi és cselekvési terek, valamint az együttélés különféle megjelenési formái.
Ezekre a területekre kitűnő betekintést engednek a filmes művészeti alkotások, mint a családi és társadalmi drámák és különféle társadalmi és környezeti problémákat feszegető dokumentumfilmek. A klub tehát ezeket az elemeket kívánta összekapcsolni. Célunk olyan filmek bemutatása, illetve beszélgetések szervezése volt, amelyeken keresztül lehetőséget teremthettünk a résztvevőknek arra, hogy a saját életükben megjelenő tágabb, rendszerszintű összefüggéseket egy adott film által hozott elemeken keresztül alaposabban megvizsgálják, új perspektívába emeljék és újraértelmezzék.
Egy klubalkalom a következőképpen zajlott: a vetítést megelőzően a moderátor 5-10 percben bevezette a vetítendő filmalkotást és beharangozta a vetítést követő szakértői beszélgetést. Ezután vetítésre került a film, majd 10 perces szünet után a film által felvetett kérdések meghívott szakértői és filmesztéták/filmművészek moderátor segítségével és a közönség aktív részvételével (kérdések, hozzászólások) egy órán keresztül megvitatták a látott filmalkotást és az általa felvetett témák, kérdések tágabb kontextusát.
Időpontok:
Helyszín: ART+CINEMA.
A filmklubot szervezte: Novák Bálint.