Az Ökopszichológiai napok olyan környezetkultúra fejlesztő és szemléletváltást elősegítő szakmai napok, amelyek az adott helyi és regionális szakmai közösségek (természet- és környezetvédők, tájépítészek, kertészek, továbbá pszichológusok, pszichoterapeuták és más segítő szakmák képviselői stb.) és laikus érdeklődő közösségek aktivizálását célozzák.
Céljaink közé tartoznak:
- – az ökopszichológiai megközelítés ismertté tétele, ennek a humán tudományokat és természettudományokat integráló szemléletnek a közvetítése, illetve
- – olyan gyakorlati megoldások bemutatása, amelyek által egyéni, közösségi és társadalmi jól-létünket a tágabb természeti rendszerek jóllétébe tudjuk illeszteni,
- – a környezet- és természetvédelmi szemléletformálás újszerű lehetőségeinek bemutatása;
- – különböző szakterületek közötti párbeszéd és kapcsolódás elősegítése.
Mindemellett törekszünk a nulla-hulladék-rendezvények megvalósítására.
Tudomány és művészet integrációja
Rendezvényeinken tudatosan használunk különböző művészi elemeket (képzőművészet, film, improvizációs közösségi színház), és az események felépítése hármas struktúrát követ:
- A szakmai előadások tudományos ismeretek bemutatását célozzák. Olyan kompetens szakembereket szólítunk meg a természettudományok illetve a humán tudományok területéről, akik szakmájuk kiemelkedő képviselői.
- A műhelymunkák a megtapasztalást, és ezen keresztül az élményalapú, tapasztalati tanulást célozzák.
- A közösségi színház pedig lehetővé teszi az ismeretek és élmények integrációját, megteremtve a kognitív és érzelmi egyensúlyt, ugyanakkor a megosztásokon keresztül a közösségépítést is.
Az Ökopszichológiai napok konferenciasorozat első 5 rendezvényét az Ökopszichológiai Intézet szervezte meg, majd a VI. Ökopszichológiai napoktól kezdődően az Ökopszichológiai Egyesület is közreműködik a szervezésben.
Korábbi alkalmaink:
– 2021. július 31–augusztus 1., Pilisszántó: VI. Ökopszichológiai napok: Újrakapcsolódás 2.0
– 2018. szeptember 28., Pilisszántó: V. Ökopszichológiai nap: Állatasszisztált terápiák és erdőfürdő
– 2018. június 29 –július 1., Balatonföldvár-Kőröshegy: IV. Ökopszichológiai napok: Ökológiai én konferencia
– 2018. április 27., Szeged: III. Ökopszichológiai nap: Természetmegőrzés és ökopszichológia
– 2017. szeptember 24., Budapest: II. Ökopszichológiai nap: Az ökopszichológiai paradigma
– 2017. június 23–25., Balatonföldvár-Kőröshegy: I. Ökopszichológiai napok
A VI. Ökopszichológiai napokat egy online előadássorozattal készítettük elő, ezeket itt nézheted meg:
- – 2021. június 16.: Dr. Purebl György pszichiáter, pszichoterapeuta szakorvos, egyetemi tanár, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének vezetője: Ökológiai paradigma a medicinában és az egészségmegőrzésben. Az előadásról készült felvétel megnézhető itt.
- – 2021. június 23.: Pázmándi Kata kutyás terapeuta: Kutyákkal a reziliens működésért, avagy a lelki állóképességünk fejlesztése kutyával. Az előadásról készült felvétel itt nézhető meg.
- – 2021. június 30.: Kardos Edina lovas és kutyás terapeuta, klinikai szakpszichológus: Iránytű a természetes egyensúlyhoz: lóasszisztált terápia és tréning. Az előadásról készült felvételt itt találod.
- – 2021. július 7.: Jakabos Hadassa klinikai szakpszichológus és terapeuta: Hétköznapi állatok, különleges kapcsolatok. Az előadásról készült felvétel itt nézhető meg.
- – 2021. július 14.: Dr. Kalóczkai Andrea neurológus szakorvos, pszichoterapeuta, meseterapeuta: Mesés utazás a mesék birodalmába: fókuszban a megküzdés. Az előadásról készült felvételt itt találod.
- – 2021. július 21.: Molnos Zselyke biológus, tanácsadó szakpszichológus, az Ökopszichológiai Intézet vezetője: Az ökopszichológiai szemléletű részvételi séták mint a paradigmaváltás eszközei. Az előadást itt találod.