A playback improvizációs színház egy közösségi színházi forma, és egyben egy olyan pszichoszociális dimenzió, amelyben a társas rezonancia katarzishoz vezethet. A megelevenedő történetek, mesék, élmények, álmok, hangulatok és érzések az itt és most megismételhetetlenségével egy olyan teret hoznak létre, amelybe a néző önkéntelenül is bevonódik. A ritualizációt elősegítő játékmester segítségével a „történetek mandalája”[1] egy archaikus belső világba kalauzolja el a résztvevőket: színészt, zenészt, mesélőt, nézőt egyaránt.[2]
A klasszikus visszajátszó vagy playback színház meghatározott időtartammal és felépítéssel rendelkező előadás formájában, színházi keretek között valósul meg. A színészek a nézők által elmesélt hangulatokat, történeteket játsszák vissza előzetes megbeszélés nélkül, és mindezt a zenész(ek) támogatják hangkeltő eszközeik és hangszereik segítségével. A színészeket, zenészeket, nézőket és a közülük kikerülő mesélőket a játékmester fogja egységbe.
Ez a nem írott színházi műfaj a személyes érzések, élmények, hangulatok és történetek megosztásán és visszajátszásán keresztül lehetőséget teremt egy egyedi közösségi élmény létrejöttére. Archaikus közösségi rítusainkra emlékeztet, amelyek lehetőséget adtak az önkifejezésre, a megosztásra, a közös művészi élményre – és esetenként a katarzisra.
Az alkalmazott visszajátszó színház számos helyzetben használható a szervezetfejlesztéstől kezdve a művészetterápiás alkalmazáson át egészen a mindennapi önismeret, spontaneitás és kreativitás fejlesztéséig. Ezt a műfaj következő jellemzői teszik lehetővé:[3]

[1] Simon Péter szóbeli közlése alapján.
[2] Bánki, 2013.
[3] Donáth és Molnos, 2015.
Az ökopszichológiai visszajátszó színház a műfaj fent említett előnyeit alkalmazza ökopszichológiai megközelítéssel. A megosztott érzések, élmények, történetek az emberen kívüli világgal kapcsolatos megéléseinkhez kapcsolódnak. Olyan élményeket és történeteket várunk, amelyek a külső-belső természettel kapcsolatban megélt fájdalomról, gyászról, félelemről – vagy éppen örömről, egységélményről szólnak. Az érzések palettája természetesen végtelen…
- Képes láthatóvá tenni, megjeleníteni érzéseket, mögöttes tartalmakat, attitűdöket. Az általa kínált vizuális megjelenítési forma célja a kiemelés, rálátás, tudatosítás és integrálás biztosítása.
- Visszatükröz, és ezen keresztül fejleszti az egymásra való rezonálást, az együttműködést.
- Szerepet játszik az érzelmi és kognitív egyensúly megteremtésében.
- Szublimációs csatornaként biztosítja a külső-belső történések integrációját.
- Ritualizál, s ezáltal elősegíti az integrációt és a holisztikus megértést.
- A megosztáson keresztül arra inspirál, hogy a minden emberben benne rejlő alkotóenergia megnyilvánuljon, megteremtve a belső szabadság általi önkifejezés terét.
- Segít az attitűdváltásban és a magatartás megváltozásában: reaktívból proaktívba, hiányszemléletűből bőségszemléletűbe, valamint az örömorientáltság, a felelősségvállalás és tiszta kommunikáció létrejöttében.
- Szinergikus kapcsolódást hoz létre, ezáltal szerepet játszik a közösségépítésben.
Programjaink
Időről időre tartunk egy-egy ökopszichológia-playback tematikus előadást, illetve az Ökopszichológiai Napok egyes műhelymunkáiban is használjuk a módszert.
Az Ökopszichológiai Napok specifikuma, hogy a rendezvényt improvizációs közösségi színházi előadással zárjuk, amely lehetővé teszi a személyes élmények és történetek megosztásán és visszajátszásán keresztül az integrálást.
Következő és már megtartott programjainkról itt tudsz tájékozódni: Ökopszichológiai Egyesület Facebook oldala
Néhány korábbi alkalom
- 2021. november 6., Budapest, playback-színházi előadás a Természetkapcsolat-facilitátor képzés záróalkalmán.
- 2021. szeptember 11., Gödöllő, Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Fesztivál, interaktív program az Ökopszichológiai Intézet és Ökopszichológiai Egyesület sátrában.
- 2021. augusztus 1., Pilisszántó, a VI. Ökopszichológiai napokon (műhely és záróelőadás).
- 2020. november 8., Playback-színházi előadás a Természetfacilitátor képzések első évfolyamának záróalkalmán.
- 2020. szeptember 26. Playback-színházi előadás a Diverzitás Alapítvány rendezvényén Gödöllőn, a Holdvilág Szociális Kertben.
- 2020. február 29, Budapest, 18.45-től: Tüzet viszünk! Playback-színház: Ökopszichológiai perspektíva és kreatív élménytúra a bolygóért, a továbblépésért. Angol nyelvű meghívó.
- 2019. december 16, Budapest: az Ökopszichológiai Színház előadása a Göllner Mária Regionális Waldorf Gimnáziumban. Téma: Klímaszorongás generációk párbeszédében.
- 2018. november 6, Budapest, Nyitott Képzések (Bokréta u. 15): Ökopszichológiai színházi előadás. Témája: Tájak, helyek, melyek a részünkké váltak.
- 2018. szeptember 28, Pilisszántó: az V. Ökopszichológiai nap záróeseménye.
- 2018. július 1, Balatonföldvár-Kőröshegy: a IV. Ökopszichológiai napok záróeseménye.
- 2018. június 30, Balatonföldvár-Kőröshegy: a IV. Ökopszichológiai napok részeként, Az ökológiai én és a környezeti fájdalom – Donáth Attila szupervizor, akkreditált playback-tréner és Molnos Zselyke ökopszichológus workshopja, az Ökopszichológiai Színház tagjainak részvételével.

- 2018. június 29, Balatonföldvár-Kőröshegy: a IV. Ökopszichológiai napok részeként, Ökopszichológiai klub: improvizációs színházzal kísért szakmai beszélgetés dr. Gálhidy László erdőökológussal. A klubról készült videó 1. részét itt találod, a 2. részt meg itt.
- 2018. április 28, Szeged: III. Ökopszichológiai nap: A természettel kapcsolatos megélések megosztása – Donáth Attila szupervizor és Molnos Zselyke ökopszichológus workshopja, az Ökopszichológiai Színház tagjainak részvételével.
- 2018. április 28, Szeged: III. Ökopszichológiai nap záróeseménye, amelyre önállóan is lehetett jelentkezni.
- 2018. február 24, 18.00-19.30, Budapest, Nyitott Képzések (Bokréta u. 15): Ökopszichológiai színházi előadás, témája: Fák.

- 2017. december 2, Budapest, Nyitott Képzések (Bokréta u. 15): Ökopszichológiai színházi előadás.
- 2017. szeptember 24-én a II. Ökopszichológiai nap záróeseménye egy playback improvizációs színházi előadás volt (Donáth Attila, Erős István, Molnos Zselyke, Rózsa Dániel, Turba Attila részvételével). Az eseményről készült videót itt találod.
- 2017. június 24-én, a balatonföldvár-kőröshegyi Ökopszichológiai Napokon a szombatot színházi előadással zártuk (Donáth Attila, Erős István, Molnár Balázs, Molnos Zselyke, Rózsa Dániel részvételével).
- 2017. április 22, Budapest. Az Európai Playback-Színházi Találkozón (European Playback Theatre Gathering) tartottunk workshopot Donáth Attilával Ecopsychology and Playback – Sharing environmental grief and unity experiences címmel. (Itt találod a négynapos rendezvényről készült videót.)
- 2016. november 4, Budapest. Az Ökopszichológiai műhelysorozatunk záróalkalmán a környezeti gyász és a természettel, bolygóval való egységélmények playback-színház általi megjelenítésével dolgoztunk. Nagyon sikeres alkalom volt.
- 2016. október 21, Keszthely. II. Szupervíziós Vándorkonferencia: Összekapcsoltság, érzelmek, playback. Szupervízió ökopszichológiai szemlélettel, érzelmi intelligenciával és a playback módszertanával.
- 2016. július 3, Békéscsaba. Országos Playback Találkozó (OPT): Ökopszichológia és playback (bemutató műhely, speciális ökopszichológiai színházi technikák alkalmazása).
- 2016. május 22, Budapest. „Belső utak a fenntarthatóság felé” közösségi alkotóműhely: A perspektívák rendszere az ökopszichológia tükrében – az előadást követő workshopon már szintén használtunk playback-színházi visszajátszásokat (Donáth Attila, Erős István, Rózsa Dániel, Somogyi Beáta részvételével).
- A 2016. május 4-i könyvbemutatót a MagNet Közösségi Házban playback-színházi visszajátszásokkal színesítettük (dr. Bakó Tihamér, Erős István, Rózsa Dániel, Somogyi Beáta, Turba Attila részvételével).