Közösségi színház
A playback improvizációs színház egy közösségi színházi forma, és egyben egy olyan pszichoszociális dimenzió, amelyben a társas rezonancia katarzishoz vezethet. A megelevenedő történetek, mesék, élmények, álmok, hangulatok és érzések az itt és most megismételhetetlenségével egy olyan teret hoznak létre, amelybe a néző önkéntelenül is bevonódik. A ritualizációt elősegítő játékmester segítségével a „történetek mandalája”[1] egy archaikus belső világba kalauzolja el a résztvevőket: színészt, zenészt, mesélőt, nézőt egyaránt.[2]
A klasszikus visszajátszó vagy playback színház meghatározott időtartammal és felépítéssel rendelkező előadás formájában, színházi keretek között valósul meg. A színészek a nézők által elmesélt hangulatokat, történeteket játsszák vissza előzetes megbeszélés nélkül, és mindezt a zenész(ek) támogatják hangkeltő eszközeik és hangszereik segítségével. A színészeket, zenészeket, nézőket és a közülük kikerülő mesélőket a játékmester fogja egységbe.
Ez a nem írott színházi műfaj a személyes érzések, élmények, hangulatok és történetek megosztásán és visszajátszásán keresztül lehetőséget teremt egy egyedi közösségi élmény létrejöttére. Archaikus közösségi rítusainkra emlékeztet, amelyek lehetőséget adtak az önkifejezésre, a megosztásra, a közös művészi élményre – és esetenként a katarzisra.
Az alkalmazott visszajátszó színház számos helyzetben használható a szervezetfejlesztéstől kezdve a művészetterápiás alkalmazáson át egészen a mindennapi önismeret, spontaneitás és kreativitás fejlesztéséig. Ezt a műfaj következő jellemzői teszik lehetővé:[3]
[1] Simon Péter szóbeli közlése alapján.
[2] Bánki, 2013.
[3] Donáth és Molnos, 2015.
- Képes láthatóvá tenni, megjeleníteni érzéseket, mögöttes tartalmakat, attitűdöket. Az általa kínált vizuális megjelenítési forma célja a kiemelés, rálátás, tudatosítás és integrálás biztosítása.
- Visszatükröz, és ezen keresztül fejleszti az egymásra való rezonálást, az együttműködést.
- Szerepet játszik az érzelmi és kognitív egyensúly megteremtésében.
- Szublimációs csatornaként biztosítja a külső-belső történések integrációját.
- Ritualizál, s ezáltal elősegíti az integrációt és a holisztikus megértést.
- A megosztáson keresztül arra inspirál, hogy a minden emberben benne rejlő alkotóenergia megnyilvánuljon, megteremtve a belső szabadság általi önkifejezés terét.
- Segít az attitűdváltásban és a magatartás megváltozásában: reaktívból proaktívba, hiányszemléletűből bőségszemléletűbe, valamint az örömorientáltság, a felelősségvállalás és tiszta kommunikáció létrejöttében.
- Szinergikus kapcsolódást hoz létre, ezáltal szerepet játszik a közösségépítésben.
Az ökopszichológiai visszajátszó színház a műfaj fent említett előnyeit alkalmazza ökopszichológiai megközelítéssel. A megosztott érzések, élmények, történetek az emberen kívüli világgal kapcsolatos megéléseinkhez kapcsolódnak. Olyan élményeket és történeteket várunk, amelyek a külső-belső természettel kapcsolatban megélt fájdalomról, gyászról, félelemről – vagy éppen örömről, egységélményről szólnak. Az érzések palettája természetesen végtelen…
Az Ökopszichológiai Színház társulat tagjai
Balajti Ilona, Bencze Ágnes, Donáth Attila, Erős István, Geréb János, Hruska Marek, dr. Kocher Irén, Maróti Dénes, dr. Oborny Beáta, Somogyi Beáta, Turba Attila.
Programjaink
Időről időre tartunk egy-egy ökopszichológia-playback tematikus előadást, illetve az Ökopszichológiai Napok egyes műhelymunkáiban is használjuk a módszert.
Az Ökopszichológiai Napok specifikuma, hogy a rendezvényt improvizációs közösségi színházi előadással zárjuk, amely lehetővé teszi a személyes élmények és történetek megosztásán és visszajátszásán keresztül az integrálást.
Következő és már megtartott programjainkról itt tudsz tájékozódni: Ökopszichológiai Egyesület Facebook oldala
Néhány korábbi alkalom
- 2021. november 6., Budapest, playback-színházi előadás a Természetkapcsolat-facilitátor képzés záróalkalmán.
- 2021. szeptember 11., Gödöllő, Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Fesztivál, interaktív program az Ökopszichológiai Intézet és Ökopszichológiai Egyesület sátrában.
- 2021. augusztus 1., Pilisszántó, a VI. Ökopszichológiai napokon (műhely és záróelőadás).
- 2020. november 8., Playback-színházi előadás a Természetfacilitátor képzések első évfolyamának záróalkalmán.
- 2020. szeptember 26. Playback-színházi előadás a Diverzitás Alapítvány rendezvényén Gödöllőn, a Holdvilág Szociális Kertben.
- 2020. február 29, Budapest, 18.45-től: Tüzet viszünk! Playback-színház: Ökopszichológiai perspektíva és kreatív élménytúra a bolygóért, a továbblépésért. Angol nyelvű meghívó.
- 2019. december 16, Budapest: az Ökopszichológiai Színház előadása a Göllner Mária Regionális Waldorf Gimnáziumban. Téma: Klímaszorongás generációk párbeszédében.
- 2018. november 6, Budapest, Nyitott Képzések (Bokréta u. 15): Ökopszichológiai színházi előadás. Témája: Tájak, helyek, melyek a részünkké váltak.
- 2018. szeptember 28, Pilisszántó: az V. Ökopszichológiai nap záróeseménye.
- 2018. július 1, Balatonföldvár-Kőröshegy: a IV. Ökopszichológiai napok záróeseménye.
- 2018. június 30, Balatonföldvár-Kőröshegy: a IV. Ökopszichológiai napok részeként, Az ökológiai én és a környezeti fájdalom – Donáth Attila szupervizor, akkreditált playback-tréner és Molnos Zselyke ökopszichológus workshopja, az Ökopszichológiai Színház tagjainak részvételével.
- 2018. június 29, Balatonföldvár-Kőröshegy: a IV. Ökopszichológiai napok részeként, Ökopszichológiai klub: improvizációs színházzal kísért szakmai beszélgetés dr. Gálhidy László erdőökológussal. A klubról készült videó 1. részét itt találod, a 2. részt meg itt.
- 2018. április 28, Szeged: III. Ökopszichológiai nap: A természettel kapcsolatos megélések megosztása – Donáth Attila szupervizor és Molnos Zselyke ökopszichológus workshopja, az Ökopszichológiai Színház tagjainak részvételével.
- 2018. április 28, Szeged: III. Ökopszichológiai nap záróeseménye, amelyre önállóan is lehetett jelentkezni.
- 2018. február 24, 18.00-19.30, Budapest, Nyitott Képzések (Bokréta u. 15): Ökopszichológiai színházi előadás, témája: Fák.
- 2017. december 2, Budapest, Nyitott Képzések (Bokréta u. 15): Ökopszichológiai színházi előadás.
- 2017. szeptember 24-én a II. Ökopszichológiai nap záróeseménye egy playback improvizációs színházi előadás volt (Donáth Attila, Erős István, Molnos Zselyke, Rózsa Dániel, Turba Attila részvételével). Az eseményről készült videót itt találod.
- 2017. június 24-én, a balatonföldvár-kőröshegyi Ökopszichológiai Napokon a szombatot színházi előadással zártuk (Donáth Attila, Erős István, Molnár Balázs, Molnos Zselyke, Rózsa Dániel részvételével).
- 2017. április 22, Budapest. Az Európai Playback-Színházi Találkozón (European Playback Theatre Gathering) tartottunk workshopot Donáth Attilával Ecopsychology and Playback – Sharing environmental grief and unity experiences címmel. (Itt találod a négynapos rendezvényről készült videót.)
- 2016. november 4, Budapest. Az Ökopszichológiai műhelysorozatunk záróalkalmán a környezeti gyász és a természettel, bolygóval való egységélmények playback-színház általi megjelenítésével dolgoztunk. Nagyon sikeres alkalom volt.
- 2016. október 21, Keszthely. II. Szupervíziós Vándorkonferencia: Összekapcsoltság, érzelmek, playback. Szupervízió ökopszichológiai szemlélettel, érzelmi intelligenciával és a playback módszertanával.
- 2016. július 3, Békéscsaba. Országos Playback Találkozó (OPT): Ökopszichológia és playback (bemutató műhely, speciális ökopszichológiai színházi technikák alkalmazása).
- 2016. május 22, Budapest. „Belső utak a fenntarthatóság felé” közösségi alkotóműhely: A perspektívák rendszere az ökopszichológia tükrében – az előadást követő workshopon már szintén használtunk playback-színházi visszajátszásokat (Donáth Attila, Erős István, Rózsa Dániel, Somogyi Beáta részvételével).
- A 2016. május 4-i könyvbemutatót a MagNet Közösségi Házban playback-színházi visszajátszásokkal színesítettük (dr. Bakó Tihamér, Erős István, Rózsa Dániel, Somogyi Beáta, Turba Attila részvételével).